Zdrowotne mikstury babajAGI – nalewka ze szczeci

Intrakt ze szczeci już był, to teraz nalewka ze szczeci. Tu nie jest wcale tak łatwo… Nalewkę sporządza się z suchego materiału zielarskiego, a więc z suchych liści lub korzeni szczeci. Czeka nas więc najpierw suszenie. Korzenie zbiera się na jesień lub wiosną, liście natomiast przed lub podczas kwitnięcia rośliny. Kwitnienie przypada na lipiec i sierpień, a więc to jest właśnie najlepszy czas na zbieranie jej liści.

Liście i korzenie należy suszyć w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu. Najlepiej nadają się do tego celu strych lub szopa (u mnie przeznaczyłam na to strych). Liście rozłożyłam cienką warstwą na papierze (może to również być podwieszona siatka) i suszyłam do czasu, aż zaczęły się łamać w dłoni. Z korzeniami postępujemy w podobny sposób.

Wracając do naszej nalewki… Oto sprawdzony przeze mnie przepis.

 Nalewka ze szczeci

100g suchych korzeni lub liści szczeci pospolitej

300ml alkoholu 40%

Zioła zalewamy alkoholem i macerujemy 2 tygodnie, mieszając co jakiś czas. Po tym czasie przefiltrowujemy i wlewamy do ciemnych buteleczek.

Pisałam, że z nalewką nie jest tak łatwo… Jest bardzo gęsta i ciężko ją przefiltrować. Potrzebna jest silna męska ręka. Więc zaczynamy odliczanie… 14 dni.

Zachęcam Was również do podzielenia się swoją opinią o blogu i o wpisach. A może powinno się tu znaleźć jeszcze coś, o czym zapomniałam? jak sądzicie? Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek uwagi.

Dla przypomnienia zdjęcie szczeci pospolitej:

szczec_w_naturze

4 odpowiedzi do “Zdrowotne mikstury babajAGI – nalewka ze szczeci”

    1. Dawkowanie jest w tym przypadku dość trudną kwestią, ponieważ nigdzie nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Natomiast ja zawsze polecam rozpocząć od mniejszych dawek (5ml – 2 lub 3x dziennie) i stopniowo zwiększać i obserwować organizm. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące objawy, to oznacza, że dawka jest zbyt duża. Zauważyłam, że optymalna dawka to 10-15ml 2-3x dziennie

Podziel się swoją opinią :)