Dziewanna wielkokwiatowa – środek wykrztuśny

W Polsce spotyka się kilka odmian dziewanny, wszystkie mają podobne właściwości. Dlatego nie ma znaczenia, którą napotkamy na swojej drodze. Ja chciałam opowiedzieć o odmianie wielkokwiatowej. Tego roku dziewanna wielkokwiatowa obrodziła u mnie bardzo obficie. Na mojej łączce ziołowej mam aż 10 dorodnych sztuk, z których, co drugi dzień zbieram pojemnik kwiatów. To jedna z moich ulubionych roślin zielarskich i dziś chciałabym nieco przybliżyć jej właściwości…

Materiałem stosowanym w zielarstwie jest przede wszystkim kwiat dziewanny (kwitnie od czerwca do sierpnia, niektóre odmiany dłużej). Kwiaty zbieram w słoneczne południe i rozkładam na białej szmatce, aby pozbyć się wszystkich, nieproszonych gości.

dziewanna

Tak rozłożone kwiaty zostawiam na jakiś czas w cieniu. Rozkładam cienką warstwą w ciemnym i przewiewnym miejscu na drobnej siatce (u mnie do tego celu służy poddasze). Po wysuszeniu, przenoszę kwiaty do słoja i pozostawiam w ciemnym miejscu. Tak przygotowany susz jest dobrą bazą do nalewki i zimowych herbatek na przeziębienie.

dziewanna sucha

Z dziewanny możemy również pozyskać liście (zbieramy podczas kwitnienia roślinny). Liście suszymy w temperaturze do 60 stopni C, dlatego ja wykorzystuje do tego celu piekarnik, nastawiony na 40 stopni. Liście suszę w otwartym piekarniku, aby woda miała gdzie uchodzić i aby temperatura nie była zbyt wysoka.

W naszym domu dziewanna ma bardzo szerokie zastosowanie. Zaczynając od jej właściwości przeciwkaszlowych i wykrztuśnych, kończąc na bardzo silnym działaniu odkażającym.

Napar z kwiatów dziewanny ma działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Pomimo działania wykrztuśnego, można bez obaw stosować go na noc. Działanie wykrztuśne dziewanny jest nieco inne niż standardowych leków wykrztuśnych. Polega ono na rozrzedzaniu flegmy z dróg oddechowych. Napar taki jest bezpieczny dla dzieci powyżej 3 roku życia (1-2 szklanki na dobę, podaje się małymi porcjami). Warto taki napar przecedzić przez gażę aby pozbyć się maleńkich włosków, które mogą podrażniać i wzmagać kaszel. Silniejsze działanie uzyskamy dosładzając go miodem. Można go stosować na wszelkie zakażenia górnych dróg oddechowych, astmę i zapalenie oskrzeli. Uchodzi również za środek moczopędny i łagodzący stany zapalne jelit i żołądka. Ma bardzo silne działanie antybakteryjne i antywirusowe. Wspomaga wypróżnianie i łagodzi biegunki.

Dziewanna stosowana w formie nalewki ma bardzo silne działanie odkażające. Może być stosowana do przemywania ran, na trądzik, zapalenie skóry i wszelkie problemy skórne oraz na opryszczkę.

Świeże, rozgniecione liście mają również silne działanie odkażające na rany.

Z dziewanny możemy również uzyskać macerat olejowy. Taki wyciąg ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bardzo dobrze leczy wypryski na skórze i stłuczenia. Olejek taki może też służyć jako kropelki do uszu w leczeniu zapalenia ucha.

Nalewka i macerat olejowy będą tematem kolejnych wpisów. Zapraszam więc do lektury i mam nadzieję, że pokochacie dziewannę równie mocno jak ja…

Zachęcam jeszcze do komentowania powyższego wpisu. Bardzo jestem ciekawa Waszej opinii na temat „czarownicowych” notatek…

2 odpowiedzi do “Dziewanna wielkokwiatowa – środek wykrztuśny”

Podziel się swoją opinią :)