Zdrowotne mikstury babajAGI – syrop forsycjowy

Pierwszy, przygotowany przeze mnie w tym roku eliksir to syrop forsycjowy. Ostatnio wygrzebałam wiadomości o forsycji i postanowiłam przygotować z niej syrop. O właściwościach możemy przeczytać w poście o forsycji –> KLIK

Syrop forsycjowy

Należy przygotować:

  • kwiaty forsycji – około 2 litry,
  • cukier trzcinowy nierafinowany (lub jakiekolwiek inne słodziwo, w zależności od preferencji) – około 300g
  • sok z jednej cytryny
  • 1l wody

Obrane kwiaty forsycji należy zostawić jakiś czas na białej kartce lub szmatce, aby ewentualne żyjątka je opuściły. Następnie zalewam kwiaty wodą w garnku (jeżeli zależy nam na dodatkowej porcji rutyny kwiaty powinny zostać skropione spirytusem i zalane od razu wrzątkiem). Zagotowuje i odstawiam na kilka godzin lub idealnie na całą noc w chłodne i ciemne miejsce.

Po tym czasie kwiaty odcedzamy, a wyciąg wodny zagotowujemy i dodajemy cukier i sok z cytryny. Gorące rozlewam do wyparzonych wodą lub w piekarniku butelek lub słoików.

I to wszystko. Taki syropek możemy przechowywać około 2 lat w ciemnym miejscu (zioła nie lubią światła, dlatego dobrze jest je przechowywać z dala od promieni słonecznych). Moja mikstura zyskuje takie same właściwości co forsycja, o czym wspominałam już wyżej.

Życzę udanych eliksirów 🙂

5 odpowiedzi do “Zdrowotne mikstury babajAGI – syrop forsycjowy”

  1. Dzien dobry, bardzo podoba mi sie ten przepis. Stawiam pierwsze kroki w zielarstwie i ziololecznictwie. I mam tutaj pytanie: czy forsycja i eliksiry z niej sa bezpieczne i odpowiednie dla kobiet w ciazy i karmiacych?

    1. Kwiaty forsycji zaliczane sa do kwiatow jadalnych. Uzywa sie ich nawet do potraw w restauracjach i sa wymieniane czesto na blogach kulinarnych. Z tego powodu uwazam, ze nie powinny szkodzic podczas karmienia piersia. Jesli chodzi o ciaze, to gdzies kiedys mignelo mi, ze moze w pewien sposob zle wplywac na macice (nie pamietam dokladnie o co chodzilo czy wywoluje czy hamuje skurcze). W kazdym razie ja jestem bardzo ostrozna i w ciazy odradzam stosowanie. Jesli chodzi o karmienie piersia to zalecam ograniczenie ze wzgledu na brak wiarygodnych badan w tym kierunku. Stwierdzenie, ze nie powinna szkodzic, to tylko i wylacznie moje spostrzezenia na podstawie analizy zawartych w niej zwiazkow i zastosowania.

  2. Dzien dobry 🙂 dziekuke za artykul, wlasnie wybieram sie na „zbiory” i chce wyprobiwac Twoj przepis, ale poniewaz jestem mocno poczatkujaca, czy moglabys przyblizyc jaka ilosc kwiatkow (w przyblizeniu, ilosc albo objetosc) potrzebuje np na 1 litr wody? 🙂 z gory dziekuje

Podziel się swoją opinią :)