Zdrowotne mikstury babajAGI – syrop z dziewanny

Ostatnie dni są u mnie trochę deszczowe. Jednak moje dziewanny uparły się i postanowiły kwitnąć na całego. Ale co tu robić z mokrymi kwiatami… Na suszenie z całą pewnością się nie nadają, ale przecież szkoda takie dobro marnować 🙂 No i w taki sposób narodził się w mojej głowie pomysł na syrop z dziewanny.

Szybko więc zebrałam kwiaty, zostawiłam je na godzinę na białej szmatce (aby lokatorzy opuścili wygodne mieszkanko) i powędrowały do garnka z wodą. Dziewanna jest w naszym domu bardzo ważnym elementem zimowej apteczki ziołowej. Uważam, że każdy powinien ja u siebie mieć. Herbatki z dziewanny wspaniale sprawdzają się w leczeniu wszelkich infekcji o charakterze wirusowym czy tez bakteryjnym, ale o tym możecie poczytać w osobnym poście –> KLIK

Syrop z dziewanny

Potrzebujemy:

  • kwiaty dziewanny – około 1 litr
  • 1 litr wody
  • 300g nierafinowanego cukru trzcinowego
  • sok z 1 eko cytryny

Kwiaty zalewamy wodą i zagotowujemy. Od razu odstawiamy do wystygnięcia i dajemy w chłodne miejsce (najlepiej do lodówki) na około 24 godziny. Podczas maceracji nasz syrop uzyska wszystkie cenne właściwości dziewanny.

Na drugi dzień filtrujemy przez gazę i ponownie zagotowujemy dodając cukier i pod koniec cytrynę. Syropu nie gotujemy, aby zachował jak najwięcej cennych właściwości. Od razu przelewamy do wyparzonych butelek lub słoiczków (najlepiej o pojemności około 200ml, aby po otwarciu wykorzystać cały syrop).

Syrop będzie wspaniałym lekarstwem na zakażenia górnych dróg oddechowych. Działa przeciwzapalnie, antywirusowo i antybakteryjnie. Ponadto sprawdzi się doskonale zarówno przy kaszlu mokrym jak i suchym. Dziewanna posiada jednocześnie właściwości przeciwkaszlowe jak i wykrztuśne.

Na zdrowie!

Mam nadzieję, że post jest przydatny. Jeżeli spodobał Ci się mój przepis na syrop podziel się ta informacją ze mną i zostaw choć krótki komentarz

Podziel się swoją opinią :)