Zdrowotne mikstury babajAGI – nalewka forsycjowa

Przypomniałam Wam ostatnio o forsycji, która kwitnie już chyba w całym kraju. To idealny czas, aby wykorzystać ten moment i zrobić małe zapasy, bo okres kwitnienia jest dość krótki. A więc nie ma co zwlekać… podwijamy rękawy i do dzieła 🙂 Tym bardziej, że pogoda jest bardzo sprzyjająca dla zielarskich zbiorow.

Wczoraj nazbierałam sporo forsycji i postanowiłam w tym roku wyciągnąć z niej jak najwięcej. Aby „wycinać” z ziółka to co najcenniejsze i w jak największej ilości, powinniśmy wykorzystać do tego celu alkohol. A jeśli alkohol, to nie ma nic lepszego, jak nalewka forsycjowa ze świeżych kwiatów.

Nie będę kolejny raz omawiać właściwości forsycji, to znajdziecie w osobnym poście  –> KLIK

Przepis na syrop forsycjowy znajdziecie tu –> KLIK

Nalewka forsycjowa – przepis 

  • 100g kwiatów forsycji
  • 500ml alkoholu 40-50%
  • słój

Kwiaty forsycji wkładamy do słoja i zalewamy alkoholem. Słoik zakręcamy i mieszamy wszystko, odstawiamy w ciemne miejsce na 14 dni. Słoikiem trzeba dziennie wstrząsnąć, aby alkohol wyciągnął cenne składniki ze wszystkich kwiatów.

Po 14 dniach nalewkę należy przefiltrować przez gażę lub inna jałową tkaninę (ja często używam wygotowanej w garnku, pieluchy tetrowej). Gotowe

Nalewkę pijemy 2 razy dziennie po 10ml.
Może posłużyć nam m.in. jako źródło rutyny, środek przeciwalergiczny, eliksir na obniżenie poziomu cukru we krwi oraz środek przeciwzapalny

Z kolekcji przepisów dra Różańskiego 🙂

Podziel się swoją opinią :)